MANDALA

Mandala evreni sembolize eden ya da temsil eden kompozisyonlara verilen isimdir , kelime anlamı Sanskritçeden gelir,  kutsal çember anlamını taşır ve birçok  faklı kültürün parçası olarak hayatımızda yer edinmiştir. Uygulama şekli olarak,  iç içe geçmiş geometrik şekillerin boyanması ve farklı anlamlar taşımasıdır. Budizm,  hinduzm gibi dini akımlar ve bazı kültürlere bağlı yerli kabileler, bu geometrik şekilleri kullanarak bir çeşit terapi yöntemini uygularlar ve kendilerini bulma yolunu ararlar. Yine bu kültürlerde  Mandalanın çakralar ile de bir bağlantısı olduğuna inanılır ve yaşam enerjimize bağlı olduğu söylenir. Bedenimizde bulunan enerji merkezlerinin, yani çakralarımızın birer rengi vardır ve  bu renklerin mandaladaki renklerle bağlantı kurarak fayda sağladığına inanılır. Bu bağlamda  Mandala kişinin ruhsal durumuna fayda sağlayacak harika bir tekniktir. Zihni stresli olduğu zamanlarda sakinleştirir, aynı zamanda zihni uyandırarak odaklanmasını güçlendirir. Mandala çalışmaları yapan insanların konsantrasyonlarında  artış gözlemlenir, dikkat eksikliği sorunlarında mandala terapisi tavsiye edilir. Mandala yapan kişinin konsantrasyonu artarken aynı zamanda şekillerin boyanması ve tasarlanması, kişideki denge unsurunu ortaya çıkarır. Odaklanma yöntemini kullandığı için kişinin endişesi azalır, stres seviyesi düşer. Bu yöntem size iyi bir rehberlik sunar, zihninizi sakinleştirirken ruhunuza da dinginlik katar. Hayatınıza pozitif enerjiyi getirerek negatifin temizlenmesine yardımcı olur. En önemli özelliği kendinizle bağlantı kurmanızı sağlayan, kendinizi özgürleştirmenize yardımcı olan, ulaşılması oldukça kolay bir yöntemdir.

Mandala terapide her bir rengin bir anlamı ve  önemi  var. Uygulamada kullandığınız renkler ve şekiller sizin ruh halinizi ve yönünüzü  temsil ve sembolize eder.

Mandala’da kullanılan renklerin çakra enerji merkezleriyle ortak bağlantısı

Mandala analizi yaparken kullanılan renklerin çakralarla bağlantısı da analiz sırasında ilişkilendirilebilir.

Kırmızı renk; kök çakranın yani bedenimizdeki ilk çakra diye adlandırılan bölgenin rengidir. Bu renk, güç, tutku, ihtiras, duygusallık, agresiflik  ya da saldırganlığı temsil eden enerjileri taşır.

Turuncu renk; ikinci çakra, sakral çakra,  başarı , zafer, kişinin kendini geliştirmesi ve zevk anlamını taşır.

Sarı renk; üçüncü çakra, solar plexus, mutluluk, irade ve yenilenme enejisiyle bağlantılıdır.

Yeşil renk; dördüncü çakra, kalp çakrası, sevginin merkezidir, aynı zamanda pembe renk ile de tanımlanır. Mutluluk,  umut,  huzur anlamlarını taşır.

Turkuaz  rengi; boğaz çakrası , yani beşinci çakra diye adlandırılan çakramız ile bağlantılı olan renktir. İletişim, saygınlık , ciddiyet, enerjilerini temsil eder.

Mor renk, altıncı çakra, üçüncü göz çakrası.  Meditasyon yaparken en çok kullanılan enerji rengidir. Zihnin yaratıcılığı ve sakinliğini temsil eder.

Beyaz renk, yedinci çakra, tepe çakrası, evrenle uyum sağlamayı ifade eder, iyilik incelik, ve yaratcılık anlamını taşır.

Siyah renk, siyah rengin kullanımı mandalada, otorite , üzünt yas tutma, gizemli olma gibi anlamlar taşır.

Mandalada kullanılan şekiller ve anlamları;

Üçgenler ; değişim ve dönüşümü temsil ederken canlanma anlamını da taşır. Kareler ise kişinin dengelenmesi ve kararlılığını temsil eder. Daireler evrenle bağlantı kurmak ve hareketliliği ifade eder. Labirentler ise kişinin kendi merkezini araması ve kendi merkezine yaptığı  yolculuğu temsil eder.

Mandala psikoloji tarafından bir tedavi aracı olarak kullanılır, faydaları hakkında konuşan birçok psikolog vardır, dikkat, algı, işitsel, görsel koordinasyonu geliştirmek için bir yol olarak kabul görür, dikkat eksikliği olan öğrenci ve yetişkinlerde de olumlu sonuçlar veren bir yöntemdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir